Blog > Komentarze do wpisu

Terakota, mozaika, cegła wszystko ręcznie formowane

Rogiński Warsztat Artystczny s. c. - tradycyjna ceramika na podłogi oraz ściany

Firma Rogiński Warsztat Artystyczny s. c. powstała w roku 2000, założyło ją dwóch absolwentów gdańskiej ASP - Łukasz Rogiński (dyplom w roku 1960) i Grzegorz Rogiński (dyplom w roku 1999). Jako, że firma w pewnym okresie jej działalności mieściła się na Zamku w Gniewie jest znana również jako Manufaktura Ceglarska na Zamku w Gniewie.

 

Rodzinna firma Rogińskich wyspecjalizowała się w produkcji tradycyjnej ceramiki budowlanej na potrzeby konserwacji zabytków, a także nietypowych zleceń związanych z ceramiką i wystrojem wnętrz. Od początku swego istnienia pracownia Rogińskich starała się badać i odtwarzać oryginalne metody wytwarzania ceramiki, eksperymenty dotyczyły również różnych sposobów wypałów. Doświadczenia te zaowocowały nie tylko dużą znajomością technik i surowców, ale także (co jest istotne) wieloma kontaktami z innymi producentami i specjalistami z branży.

Obecnie będąc świadomymi zalet i wad zarówno starych jak i nowych technologii Warsztat Artystyczny stara się projektować i produkować produkty, które zachowując cechy rustykalnych (antycznych) materiałów budowlanych jednocześnie posiadają wysokie walory jakościowe i użytkowe. Celem firmy jest wykreowanie produktu, który niosąc tradycyjne ciepło i klimat, będzie jednocześnie doskonale współgrał z nowoczesnymi materiałami i technikami budowlanymi.

Podstawowym produktem Warsztatu są różnego rodzaju płytki podłogowe wykonane ręcznie z nieglazurowanej terakoty. Z powodu tradycyjnego sposobu ich wykonaia nazwano je "płytkami cotto" - pod taką nazwą występują one w ich regionie pochodzenia, czyli regionie śródziemnomorskim. Płytki z terakoty występują w różnych formatach i kształtach umożliwiających układanie różnych kształtów i wzorów. Za pomocą prostych zabiegów można łatwo uzyskać efekty mozaiki lub tzw. dywanów z terakoty. Zgodnie ze swoją filozofią firma oferuje także sprawdzone w działaniu z płytkami podłogowymi materiały takie jak: fugi, kleje i impregnaty.

Drugim rodzajem produktu jest dostarczana przede wszystkim na potrzeby konserwacji zabytków cegła gotycka formowana ręcznie. Cegły produkowane są w różnych wymiarach i składane na magazyn - umożliwia to błyskawiczną wysyłkę na plac budowy. Ponadto Warsztat Artystyczny odtwarza i wykonuje kształtki ceramiczne do renowacji obiektów zabytkowych.

Kolejne produkty to poszerzająca się gama różnych płytek i kafelek ściennych. Płytki ścienne i dekory wytwarzane są z surowej terakoty, ale oferta poszerza się o płytki ścienne glazurowane (wraz z dekorami) oraz płytki ścienne malowane.

Ostatnią i najnowszą propozycją, która jest wynikiem nawiązania współpracy z pracownią z Maroko są marokańskie płytki cementowe. Płytki podłogowe wykonane przy użyciu dawnej technologii umożliwiają uzyskanie niesamowitych efektów dekoracyjnych.

wtorek, 09 marca 2010, terakotamozaika

Polecane wpisy

Komentarze
plytkiorg
2012/07/16 20:28:00
trochę tego podlinkowaliście !

---
www.plytki.org/